Wystawa

Najpopularniejsza na świecie podróżująca wystawa

Wystawa

Tego feralnego poranka 15 kwietnia 1912 r. Titanic, największy ze statków zbudowanych kiedykolwiek przez człowieka, zatonął w lodowatych wodach Północnego Atlantyku, po kolizji z górą lodową, grzebiąc w odmętach 1495 ofiar. Na wieść o tym zdarzeniu cały świat wstrzymał oddech...

100 lat później powstaje wystawa Titanic the Exhibition eksponująca ponad 200 oryginalnych przedmiotów wydobytych z wraku statku oraz pozyskanych z innych źródeł, a także wiele pełnowymiarowych rekonstrukcji wnętrz. Wystawę można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Ekspozycja dostosowana jest dla widza w każdym wieku i każdego z nas, bez względu na wiek oczaruje swoją magią i niezwykłą historią o niezatapialnym transatlantyku, pochłoniętym przez morze już w swoim pierwszym dziewiczym rejsie.

Na powierzchni prawie 2000 m2 tej najsłynniejszej na świecie wystawy poznajemy niewiarygodne historie ludzkiego heroizmu, zmagania z nieubłaganym żywiołem, niezwykłą wolę życia i determinację.

Przyjdź i poznaj historię zbudowaną na marzeniach o wielkości, sławie i magii lepszego świata.

Komfort zwiedzania wystawy niewątpliwie podnosi fakt, iż każdy ze zwiedzających, nieodpłatnie otrzymuje audioprzewodnik, lektor w wybranym języku opowiada szczegółowo o każdym z eksponatów, przybliża tło historyczne, skupia naszą uwagę na detalach. Do dyspozycji grup szkolnych będą również przewodnicy oprowadzający po ekspozycji.

Titanic the Exhibition można oglądać w salach PKIN, czwarte piętro, od 9 kwietnia do 9 października 2016 roku.

Przedmioty wydobyte z Titanica

Na wystawie będzie można obejrzeć ponad 200 oryginalnych przedmiotów pochodzących z wraku Titanica lub przekazanych do dyspozycji wystawie przez spadkobierców uczestników katastrofy. Niektóre z przedmiotów towarzyszyły ocalałym pasażerom przez całe ich życie „na szczęście”. Tworzą one razem jedną z największych i najważniejszych kolekcji przedmiotów opowiadających historię jednego statku.

Dokumenty, zdjęcia, niezliczone ślady towarzyszące Titanicowi i jego pasażerom pomogą nam w odtworzeniu jego losów, łącząc przeszłość z teraźniejszością.

Obiekty, wśród których możemy zobaczyć fragment schodów dla pierwszej klasy, pamiętniki i listy pisane z pokładu Titanica, przedmioty codziennego użytku, czy biżuterię, która zainspirowała Jamesa Camerona, to tylko przykłady opisujące barwne życie na pokładzie transatlantyka, aż do jego zatonięcia. Przykłady niewyobrażalnego jak na tamte czasy luksusu, beztroska minionych godzin pomogą nam zrozumieć bezmiar tamtej tragedii. Jest wiele wystaw relacjonujących dramatyczne zdarzenia, katastrofy, bitwy i wojny. Jednak ta wystawa, kontrastująca tak dramatycznie emocje ludzi szczęśliwych, pełnych nadziei na przyszłość z nieuchronną rzeczywistością już na zawsze wtopiła się w naszą pamięć i wyobraźnię.

Prawdziwa historia statku

Historia Titanica szybko stała się legendą, ale aby uzyskać możliwie największą wiarygodność naszej wystawy konieczne było wyraźne rozdzielenie fikcji od tego co naprawdę wydarzyło się na pokładzie.

Podjął się tego Claes-Göran Wetterholm, szwedzki historyk, dziennikarz, publicysta, od 40 lat tropiący losy statku i jego pasażerów, szczególnie tych trzeciej klasy. Uczestniczył w 4 ekspedycjach do wraku statku, organizowanych w latach 90. Dzięki jego badaniom, jesteśmy dzisiaj w stanie poznać prawdziwą, pełną detali i emocji historię Titanica.

To on przybliżył nam sylwetki twórców koncepcji budowy największego i najwytworniejszego na świecie statku. Od idei zrodzonej z marzeń o wielkości do realizacji. Wraz z nim wyruszamy w podróż do Nowego Świata, kolejnego z marzeń tym razem ogromnej grupy pasażerów statku. I w końcu docieramy do momentu katastrofy, akcji ratowniczej i szczęśliwego powrotu do domu tych co ocaleli.

Rekonstrukcje

Aby naprawdę poznać emocje towarzyszące pasażerom wyruszającym w dziewiczy rejs na pokładzie Titanica, aby cofnąć się myślami do roku 1912, twórcy wystawy, bazując na dostępnych dokumentach, przygotowali szereg rekonstrukcji wnętrz statku.

Zwiedzanie wystawy zaczynamy od rekonstrukcji trapu pierwszej klasy pasażerskiej a spacerując wzdłuż korytarzy statku, podziwiamy słynne schody,oglądamy wnętrza luksusowych kabin pierwszej, drugiej i trzeciej klasy, stajemy na mostku kapitańskim, poznajemy wyposażenie kabiny radiotelegrafisty oraz miejsca utrwalone w naszej pamięci przez słynny film Camerona a nawet możemy dotknąć i poczuć zimno prawdziwej lodowej góry.